


2022
Erakordne lõpp erakordsele festivalile
Viimane Rakvere Gümnaasiumi filmifestival tuli teisiti. Iseäralik meeskond, eripärane festivalinädal, muljetavaldav tehniline lahendus, väljapeetud galalikkus ja festivali olemuse totaalne paljastamine lummasid publikut, päädides finaalõhtul püstijalu aplodeerimisega.


Festivalinädal algas tänusündmusega Rakvere Teatrikinos, kuhu olid kutsutud pikaajalised toetajad: koostööpartnerid, ettevõtete esindajad ja festivali sõbrad. Muusikaliste vahepaladega toestatud tänuavaldustele järgnes bankett, kus jagati muljeid ja tulevikuootusi. Juba tänusündmusel said külastajad endale tavapärasemast sisukama kavabukleti mõtiskluste, tutvustuste ja fotodega. Nädala keskpaigas linastus veebis erisaade "Teel finaali", kus tutvustati finaali programmi ja osalejaid ning näidati festivali ettevalmistusi. Nädal kulmineerus finaaliga 5. veebruaril – täpselt samal päeval, nagu 18 aasta tagune esimene festival.
Sarnaselt eelmise aastaga oli ka 2022. aasta festivali korraldamisel pandeemiast tingitud piiranguid, mistõttu puudus esimest korda festivali ajaloos finaalist popkorn. Erandkorras algas finaalõhtule kogunenud publikule teekond aulasse võimlast, kus kõiki külalisi pärast koroonatõendite näitamist kiirtestiti. Rada festivali südamesse jätkus mööda õhupallidega ääristatud punast vaipa, millel käijaid tervitasid ekraanidel lehvitavad meeskonnaliikmed. Kõlas pillide häälestamist ja ärevusest põksuvaid südameid. Saalis ootas publikut kaunis klaverimuusika ja festivali elus kehastus.

Festivalil linastusid traditsiooniliselt õpilas- ja tudengikategooria filmid, millele eelnesid filmi loomislugu ja autorit tutvustavad videopostkaardid. Filmide vahele olid pikitud intervjuud saalis istuvate osalejatega. Finaal lõppes autasustamisega, kus pärjati mõlema kategooria võitjad, premeeriti parim mees- ja naisnäitleja, parima tehnilise lahenduse ja originaalseima ideega film. Publikul oli auhindamisel kaalukas roll, kuna nad said määrava sõna sekka öelda grand prix’ valimisel. Žürii favoriitidele lisandusid külalisauhinnad kohalikelt organisatsioonidelt. Õhtu lõpus lammutati publiku silme ees hoolikalt viimistletud ilu, kinkides nõnda eheda elamuse sellest, mis on iga ürituse tegelik lõppakord.
Festivali kodulehel jälgitava otseülekande jaoks loodi eraldi programm. Stuudios intervjueeriti stsenaariumikonkursi – mis samamoodi sellisel kujul lõpetab – eestvedajat Jaanus Lekki, filmide autoreid, žürii ja korraldusmeeskonna esindajaid, kes peegeldasid juba toimunut ja jagasid vihjeid eesootavaks. Samuti tehti tagasivaateid eelmistele festivalidele ja tutvustati toetajaid. Autasustamiseks lülituti aulasse, kus toimuvat sai jälgida ürituse lõpuni.
2021. aasta sügisel sai uue ilme RGFFi koduleht, mis ühendati Sumedate Suveõhtute filmifestivali veebilehega ja kus alates 2021. aasta jõuludest saab sukelduda festivali ajalukku. Teiste uuenduste kõrval värskendati ka osalemistingimusi, mis ei piiranud siiski osalejate loomevabadust. Festivalile laekusid rekordilised 60 filmi. Kultuuri- ja kunstiteadlik eelžürii valis neist välja kümme finalisti, kellest samavõrra pädevusega põhižürii moodustas oma pingerea. Filmide meeskondade suurus varieerus ühest inimesest mitmekümneni ning filmiloojaid leidus suurlinnade kõrval nii Tõstamaalt, Viljandist, Jürist kui ka Muhu saarelt. Grand prix’ võitnud film sai muu meelehea kõrval võimaluse linastuda PÖFFi Just Filmi lühifilmide programmis.


Ka viimasel aastal sai festival meedias tähelepanu, olles esindatud nii raadios kui ka teleekraanil (raadiotes Elmar, Vikerraadio ja Klassikaraadio ning uudistesaadetes ,,Aktuaalne kaamera” ja ,,Reporter”). Jätkuvalt truu kajastaja Virumaa Teataja kirjutas päevakajaliste teadetele lisaks üksikasjaliku ülevaate festivali ajaloost. Senisest enam audiovisuaalset meediumi kasutati festivali sotsiaalmeediakanalitel, mille mh võtsid mõneks päevaks üle filmiloojad.
2022. aasta festivali meeskonda kuulus 29 liiget ja nende hulgas oli inimesi viimase kümne aasta meeskondadest. Korraldajate seas oli nii gümnasiste kui ka vilistlasi, kelle erialad ulatuvad humanitaar- ja sotsiaalteadustest muusika ning meditsiinini. Meeskond jagunes viide valdkonda ja festivali korraldamine algas 2021. aasta veebruaris, kusjuures pool aastat koguneti videokõnedes Zoomis ning seejärel hübriidvormis Rakvere Gümnaasiumis. Kui aasta varem puudutas koroonaviirus meeskonda kaudselt, siis viimasel festivalil jäi mitu tiimiliiget korraldamisest kõrvale haigestumise tõttu. Valdkondade töö oli viljakas: paarikümne tuhandese eelarvega unistusi aitasid täita lai kõlapind ja üle 130 toetaja. Ühtlasi loodi meeskonna juurde ajaloo töörühm, kes koostas esmakordse tervikliku ülevaate festivali kujunemisloost. Paralleelselt üldkoosolekutega toimusid ka mõttetalgud, kus arutleti selleaastase festivali olemuse üle. Viimasel festivalil ühendati erinevate lendude visioonid ja unistused sidusaks tervikuks.
Oma pika ajaloo jooksul läbis festival mitu arenguetappi, lõppedes väärikalt ja pidulikult. Usutavasti jääb siira õhinapõhisuse hõng veel kauaks Rakverre hõljuma ja RGFFi jälg filmimaastiku pinnasesse püsima, innustades noori oma (ka kõige pöörasemaid ideid) ellu tooma.